Nie jest łatwo polecić książkę, która gloryfikuje wkład narodu w pewne historyczne wydarzenie należąc do niego. Szczególnie, gdy jest to, relatywnie niedawno zakończona II Wojna Światowa. Trudno jest być obiektywnym, bo emocje biorą górę, a kierowanie nimi wymaga jeszcze większej wrażliwości. Każdy naród bowiem ma swoją ‚własną’ historię II Wojny Światowej.

Nie mniej jednak chciałabym spróbować.
Przeczytałam „No Greater Ally” napisaną przez Kenneth’a K. Koskodan’a (jest to Amerykanin z polskimi korzeniami) w zeszłym roku i była to pierwsza książka o temetyce II WŚ, którą pochłonęłam jak powieść lub nowelę; nie mogłam się doczekać, o czym będzie następny rozdział.

Książka prezentuje prawdziwe opowieści o polskich siłach wojskowych i partyzanckich walczących w tej wojnie na różnych frontach, które są znacząco zaniżone lub w ogóle ignorowane poprzez oficjalne źródła historyczne na świecie. Opowieści te, są przede wszystkim oparte na wspomnieniach weteranów, którzy przeżyli wojnę, ponieważ zdążyli bądź zdecydowali się uciec z Polski pod koniec wojny. Wspomnienia te przeszywają serce, są niewiarygodne i zatrważające.

Dowiedziałam się też z nich o pewnych obyczajowych sytuacjach, o których nie miałam wcześniej pojęcia, ponieważ na próżno szukać ich w oficjalnej literaturze historycznej dotyczącej tego okresu.

Większość recenzji tej książki, które znalazłam w internecie są pozytywne i osobiste. Często naznaczone są one emocjonalną przynależnością do tematu, choćby z tego względu, iż np. przodkowie niektórych czytelników brali czynny udział w II Wojny Światowej. Pojawia się też krytyka autora za błędne przedstawianie niektórych faktów, szczególnie podkreślone w jednej recenzji z Kanady. Zwraca ona uwagę na błędy, które według autora recenzji powinny zostać edytowane podczas publikacji takie jak np. niektóre sytuacje z Bitwy o Anglię oraz zarzuca „Amerykanizmy” w nazewnictwie jednostek wojskowych. Z racji tego, że angielski nie jest moim językiem ojczystym oraz nie uczyłam się historii w krajach anglojęzycznych, nie zwróciłam na to uwagi. Od siebie jednak dodałabym, że niektóre wzmianki powtarzają się, co obnaża chaotyczny czasami tok autora podczas pisania tej publikacji.

I tak widzę to w pozytywnym świetle, ponieważ to powtarzane wzmanki w sposób naturalny przypominały mi, o czym już czytałam w poprzednich rozdziałach. Dzięki temu łatwiej zapamiętywałam fakty, o których już wcześniej czytałam. Natomiast co do błędów w przedstawianiu faktów, to wiele takowych jest często robionych w popularnej literaturze historycznej i mediach. Dlatego nie wszystko, co czytam traktuję jako totalną i niepodważalną prawdę, tylko jako następne źródło wiedzy, z którym warto się zapoznać.

Ta sama recenzja mówi również, że książka ta „włącza się do kategorii historii, które ukazują Polskę jako ofiarę i męczennika oraz abstrahuje od krytyki błędów i błędnych osądów na poziomie strategicznym i militarnym”. Zgadza się, ale tylko do pewnego stopnia. To jest „niewypowiedziana historia” (jak sam tytuł mówi) przez jej uczestników o ich niewyobrażalnych i heroicznych czynach, którymi chcieli się podzielić ze światem. Nie jest to książka napisana przez historyka, którego intencją byłaby obiektywna ocena sukcesów i porażek Polskiej Armii. Zgadzam się, że książka jasno uwydatnia rolę Polaków w II WŚ i nie kwestionuję błędów, które popełnili. Nie mniej jednak, Polacy potrafią być krytyczni wobec siebie, paradoksalnie aż do tego stopnia, że nie łatwo jest im siebie docenić.

Moim zdaniem ta książka oddaje Polakom uznanie i szacunek w światowej historii, na który bez wątpienia zasługują. Jest ‚odświeżająca’ i śmiało mogłaby posłużyć Polakom jako motywacja do wskrzeszenia wiary w siebie.

Wiele narodów na ziemi ucierpiało i nadal cierpi z powodów światowych konfliktów lub wojen, a ich rola w walce o wolność też nie zostaje doceniona. Polska jest tylko jednym z tych krajów, a ta książka pomaga przybliżyć ten temat na poziomie osobistym.

Bardzo dobra lektura dla Polaków, osób z polskim pochodzeniem czy kogoś, kto po prostu jest zainteresowany rolą Polaków w historii II Wojny Światowej.

Niestety nie udało mi się doszukać polskiego wydania tej książki. Jeśli takowe nie istnieje polecam ją tym, którzy chcą (lub potrafią) czytać po angielsku.

Podziel się